Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 328 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
STATYSTYKI GOOGLE -
1 313 827

Jak zatrzymać ból i widzieć z zamkniętymi oczami

piątek, 01 lipca 2011 11:22
Skocz do komentarzy

 

Kiedyś jako mała dziewczynka uczestnicząc w zajęciach tańca klasycznego przy rozciąganiu mięśni nie raz czułam ból.

 


 

 

Gdy rzeźbiły się moje nogi i ręce po kolejnych i kolejnych treningach, ból ten potrafił zniknąć w bardzo szybkim tempie.


 

 

Kiedy to ciało dziecka zaczyna poznawać swoją wytrzymałość siłową, przechodzi do tego w

taki naturalny, zwykły sposób. Przywyka, nie czując już tym samym związanego z tym wysiłkiem bólu. Ten ból zostawia za drzwiami sali i odbiera go dopiero wychodząc z niej.  Choć i też nie zawsze, bo czasem odczuwalny jest on dopiero po kilku godzinach albo zupełnie nie, zależy na jakim etapie samokontroli tych odczuć znajduje się taki człowiek, bo uwierzcie mi tego się już po kilku latach intensywnych ćwiczeń nie czuje.   


 

 

 

Wielu z nas zastanawia się nad tym, jak to możliwe, że dana tancerka, dany tancerz jest w stanie wytańczyć wiele godzin i nie widać po niej, po nim w trakcie zmęczenia i bólu.

 

Otóż, kiedy ciało  zaczyna wchodzić w linię tych samych schematycznych, wyćwiczonych ruchów, mózg skoncentrowany jest na kącie, sile, i sposobie wyrażania danej czynności, nie odbiera innych fal z wewnątrz siebie po za pamięciowymi, rozrysowanymi pozycjami, które dzień w dzień są ćwiczone, powtarzane.

 

Ile razy, gdy zamknę oczy jestem w stanie wykonać całą masę różnych kombinacji przemieszczania się swojego ciała w taki sam wyćwiczony sposób?

Każdorazowo, bo systematyczność ćwiczeń daje tę możliwość. Rozwija we wnętrzu takiego małego człowieka pamięć, utrwala każdą czynność w błyskawicznym tempie, nadając po wielogodzinnych ćwiczeniach lekkości i sprężystości w ruchach, które są wykonywane.

Można tak tańczyć bez końca nawet we śnie, zamknięte oczy i tak widzą te linie, i tak widzą rozrysowany schemat wszystkich ruchów.

Nawet tańcząc wiele godzin na parkiecie, taka osoba potrafi uśmiechać się, pokazywać swój prawdziwy uśmiech, choć to też staje się po wielu latach czymś już automatycznym.

 

Mając świadomość koncentracji w wyćwiczonej kombinacji ruchów, wychodząc na scenę, cała masa bodźców, która oddziałuje w trakcie na taką osobę, nie jest w stanie jej zdekoncentrować, bo skupienie i mechaniczny ruch jest na tyle mocno zakodowany w organizmie, że tak jak przy przyciśnięciu guzika od automatu, włączamy w sobie te zaprogramowane kody. One działają jak fale magnetyczne, kierując ciału, ruch na wyznaczony wcześniej tor i jego bieg. Możemy robić wiele innych rzeczy, a i tak nasze ciało , nasze nogi niosą nas na określone miejsca i w określony sposób.

 

Wspaniałą rzeczą jest to doświadczyć, nauczyć się, wyćwiczyć.

 

Jeśli ktokolwiek z Was miałby kiedyś wątpliwości, w jaki sposób wzbogacić zainteresowania swojego dziecka  o nowe ciekawe formy spędzania czasu to ten rodzaj, który opisałam jest super sprawą. Nie tylko uczy wytrzymałości, rzeźbi pięknie ciało, ale także nadaje subtelności w ruchach, po trochę nawet nadaje im też delikatności, bo coś co jest wyćwiczone, jest też wykonywane lekko. Oprócz tego tworzy w człowieku wrażliwość i uczy systematyczności, a doświadczenie,  które nabywa w trakcie daje mu siłę zatrzymania bólu.

 

Artykuł dedykuję w podziękowaniu dla choreografa, wspaniałego człowieka Mariusz K., dzięki któremu mogłam to sama na własnej skórze doświadczyć! :)

 

Kontakt

minawetp@wp.pl

 

Podziel się
oceń
0
0Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  3 475 874  

O moim bloogu

Zbyt dużo, by pisać! :-) Zbyt mało, by dokładnie określić ;-) Choć jedno Wam powiem. Moje artykuły, prace, szkice, projekty, filmiki powstają pod wpływem różnych myśli i są kolejnym doświadczeniem...

więcej...

Zbyt dużo, by pisać! :-) Zbyt mało, by dokładnie określić ;-) Choć jedno Wam powiem. Moje artykuły, prace, szkice, projekty, filmiki powstają pod wpływem różnych myśli i są kolejnym doświadczeniem mojego życia. Wszystkie są pewnym przekazem mnie samej, albo powstały by po prostu istnieć! Do wpisów serdecznie zapraszam.

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 3475874

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

...TWÓRCZE OPOWIADANIA

...ZBIORY TWORÓW MOJEGO AUTORSTWA

AUDIOBOOKI MINA WETP

BLOG KONKURS

BLOG ROKU 2012

FILMY PRODUKCJI MINA WETP

Korzystam

MOJE WIERSZE NA MP3

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NOWE ARTYKUŁY

Odwiedzane

POMOC INNYM

Powiązane bloogi

ULUBIONE ARTYKUŁY INNYCH

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:


Darmowe fotoblogi