Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 328 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
STATYSTYKI GOOGLE -
1 313 827

Jak powiedzieć STOP swojej złości i bezsilności

wtorek, 02 sierpnia 2011 11:54
Skocz do komentarzy

 

Gdy złe emocje wkradają się w nasze słowa rzucane do innych,  krzywdzimy ich, nie zdając sobie sprawy z tego, jak ważne wtedy jest nasze opanowanie. Jak ważna jest nasza chwila namysłu, potrzeba zastanowienia, nawet odczekania aż emocje opadną...

 

 

 

Nasz organizm tak oddziałuje, broni się, ale czy to wychodzi nam na dobre?

 

Złość i bezsilność może zatracić w nas wszystkie nasze najlepsze cechy,  które kierowały na właściwą drogę.

 

Jak powiedzieć STOP swojej złości i bezsilności?

Czy potrafimy z tym walczyć? I czy w ogóle tego chcemy?

 

Dlaczego kiedy ktoś nas zrani jesteśmy rozgoryczeni? Wtedy potrafimy być bardzo złośliwi i niegrzeczni wobec innych. Dlaczego kiedy kończy się coś na co nie mieliśmy sami wpływu powstaje w nas nieubłagalny ból i smutek, który działa tak silnie na nasze emocje?

 

Często przy braku kontroli swojej postawy robimy dziwne, czasem trudne dla zrozumienia innych rzeczy. Potrafimy wtedy nawet w ułamku minuty zmienić obraz swojej osoby w odbiorze przez innych.

Czy to jesteśmy my?

Czy tak naprawdę chcieliśmy tak się zachować ? Tak zrobić, powiedzieć?

 

Często ranimy innych,  po to tylko, aby poczuć się sami lepiej, aby poradzić sobie ze swoją bezsilnością wobec sytuacji, która nas spotyka. Ale jakże jest to mylne myślenie, kiedy okazuje się, że mimo naszych szczerych chęci i tak wszystko obraca się przeciwko nam.

 

Gdy jesteśmy zawiedzeni czyimś nieoczekiwanym, przykrym dla nas zachowaniem, jakimś zdarzeniem,  wytwarza się w nas mobilizacja złośliwości,  potrafi ona pokazać wtedy swoje najgorsze strony ludzkich odruchów. Z reguły  nie myślimy w takiej sytuacji o uczuciach innych tylko kierujemy się swoimi odczuciami, bo to my czujemy się pokrzywdzeni  i wykorzystani. Stajemy się niemili, opryskliwi. Potrafimy nawet rzucić jakimiś brzydkimi słowami, których tak naprawdę po zastanowieniu się nigdy byśmy nie wypowiedzieli.

Bo nie tego chcieliśmy. Chcieliśmy tylko być ważni, najlepsi, pamiętani.

Obrażamy innych, krzywdzimy, ranimy nie zdając sobie nawet z tego sprawy, że nasze wypowiedziane pod wpływem emocji słowa, nie mają żadnego sensownego odzwierciedlenia tej że sytuacji.

Gdy zrani nas tak jakaś bliska nam osoba,  w złości obiecujemy sobie, że już nigdy się do niej nie odezwiemy, nawet wyrzucimy ją z naszej głowy, pamięci,  bo nie jest godna naszej przyjaźni. Ale gdy nasze emocje wyciszy już czas,  tęsknimy do niej, myślimy, dotykamy pamięcią każdej fajnej chwili spędzonej z nią. Chcemy ponownego kontaktu, rozmowy, choć najmniejszego krótkiego zdania wypowiedzianego do nas przez nią.

 

Czy nie żałujemy wtedy rzuconych przez siebie słów? Czy nie uważamy wtedy,  że to były jakieś niepotrzebne bzdury, po których nasze relacje zmieniły się tak diametralnie?

 

Chciałoby się wtedy powiedzieć STOP swojej złości i bezsilności, ale czemu tego nie zrobiliśmy? Czemu nie ugryźliśmy się w język zanim rzuciliśmy kilka tych niepotrzebnych słów?

 

Tak z reguły wielu z nas powie: „ … bo nie potrafiłem inaczej, …bo mnie wkurzono…, bo byłem zły, bo chciałem się odgryźć, bo musiałem tak!!!”

 

Nie potrafimy mówić sobie STOP w takich sytuacjach,  bo nasze urażone serce wykrzykuje swoje żale i kieruje nasze słowa i myśli błędnie, nie w tę właściwą stronę. Gubimy się w swoich myślach i czasem w rzeczywistości robimy z siebie zupełnie kogoś innego.

Dlaczego pozwalamy na to, aby nasza złość, duma pokazywała światu nasze złe oblicze?

Bronimy się przed tym w ten sposób? Lepiej znosimy zadany ból?

Dlaczego wtedy potrafimy z najlepszego swojego przyjaciela zrobić wroga?

Co nami tak silnie kieruje, że przestajemy wtedy myśleć obiektywnie?

Nasza radość życia, którą nosiliśmy w sobie gubi się w nas, zatraca, zmienia…

 

Naszą rozbujana kilkoma przypadkowymi słowami złość, wkradła się pod wpływem chwili, złego odbioru rozmowy, zraniła przez to innych a w rzeczywistości  tak naprawdę nas samych, bo straciliśmy coś co było dla nas ważne.

 

I tak właśnie w ten sposób ranimy osoby,  które zupełnie sobie na to nie zasłużyły.

 

Złość zawsze jest złym doradcą, nie należy ulegać temu stanowi swoich emocji.

 

Gdy tylko zacznie przebijać się przez nasz umysł,  należy szybko powiedzieć jej STOP, bez znaczenia czy jakieś słowa nas zraniły.

Nikt z nas nie chce czuć bólu! I choćby to, powinno przed tym NAS powstrzymać!

 

 

 

 

Kontakt

minawetp@wp.pl

Podziel się
oceń
1
0Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  3 475 811  

O moim bloogu

Zbyt dużo, by pisać! :-) Zbyt mało, by dokładnie określić ;-) Choć jedno Wam powiem. Moje artykuły, prace, szkice, projekty, filmiki powstają pod wpływem różnych myśli i są kolejnym doświadczeniem...

więcej...

Zbyt dużo, by pisać! :-) Zbyt mało, by dokładnie określić ;-) Choć jedno Wam powiem. Moje artykuły, prace, szkice, projekty, filmiki powstają pod wpływem różnych myśli i są kolejnym doświadczeniem mojego życia. Wszystkie są pewnym przekazem mnie samej, albo powstały by po prostu istnieć! Do wpisów serdecznie zapraszam.

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 3475811

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

...TWÓRCZE OPOWIADANIA

...ZBIORY TWORÓW MOJEGO AUTORSTWA

AUDIOBOOKI MINA WETP

BLOG KONKURS

BLOG ROKU 2012

FILMY PRODUKCJI MINA WETP

Korzystam

MOJE WIERSZE NA MP3

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NOWE ARTYKUŁY

Odwiedzane

POMOC INNYM

Powiązane bloogi

ULUBIONE ARTYKUŁY INNYCH

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:


Darmowe fotoblogi