Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 328 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
STATYSTYKI GOOGLE -
1 313 827

GRANICE UFNOŚCI I ZNACZENIE TREŚCI

czwartek, 10 stycznia 2013 11:35
Skocz do komentarzy

 

 

Niektóre treści mocno absorbują, złoszczą, wzruszają czytelnika do łez ale, w którym momencie i gdzie przebiega granica naszej ufności, w co jesteśmy w stanie uwierzyć, a w co nie?

 

 

 

W ostatniej klasie szkoły podstawowej, stojąc przy biurku nauczycielki od języka polskiego zastanawiałam się, dlaczego tak bardzo ona mnie nie lubi? Dlaczego radzi mi, abym złożyła swoje dokumenty do szkoły zawodowej a nie liceum? Przecież nie byłam głupia, zwyczajnie wtedy tylko nie potrafiłam doczytać do końca, choć jednej książki!

Stąd pewnie brały się moje liczne tróje z tego przedmiotu, ale czy to świadczyło o tym, że nie mogę zdobyć dobrego wykształcenia? Że nie będę potrafiła sobie poradzić z nauką w wyższej szkole? Nie ukończę liceum, nie zdam matury, nie zdobędę wyższego wykształcenia?

 

Stałam wtedy przy jej biurku i zastanawiałam się, dlaczego ta nauczycielka jest dla mnie taka niemiła, dlaczego taka dla mnie wredna? Dlaczego mnie nie lubi i dlaczego tak źle mi życzy? Przecież to nie moja wina, że w tam tym okresie, w domu rodzinnym nie miałam lekkiego życia. Mama kazała, abym poszła do zawodówki, abym szybko zdobyła zawód, zaczęła pracować i pomagać jej w opłacaniu rachunków. Pamiętam to jak dziś, nie miała wtedy pojęcia, co robię, nie miała pojęcia, że złożyłam dokumenty do liceum, że przede mną egzaminy i boje się wszystkiego. Potrzebowałam jej wsparcia, ale nie mogłam na nie liczyć, musiałam to ukrywać!

Wtedy coś we mnie pękło, coś mnie popychało do takiej właśnie decyzji. Obiecałam sobie, że nie dam się, nie dam się włożyć do niższej szuflady, zrobię wszystko, aby pokazać innym, że stać mnie na więcej, że skończę liceum, zdam maturę i skończę studia. Że będę kimś i dumnym z siebie człowiekiem!

 

 I tak też się stało, ze łzami w oczach, ale cholernie dumna z siebie odbierałam dyplom magistra, znajomi gratulowali, krzyczeli do siebie: "Starzy wkońcu dadzą nam spokój", a ja myślałam tylko o tym, że spełniło się choć jedno moje marzenie, nikt z rodziny wtedy, tego nie osiągnął! Zdobyłam wyższy poziom tylko dzięki swojemu postanowieniu, zaparciu, dzięki sobie, dzięki temu, że w to mocno wierzyłam!

 

 

Czy uwierzyłeś w tę treść? Czy uwierzyłeś mi w ten tekst? Czy jest on prawdą o mnie, czy wymyśloną przeze mnie historią?

 

Niektórzy z czytających coś interesującego, wzruszającego, czasem mają wątpliwości w prawdziwość tych treści, tych historii. W pogoni za sławą ludzie potrafią zrobić wiele, aby wzbudzić w czytelniku zainteresowanie, podziw, wzruszenie, aby czytając tekst czuć emocje, które trwale pozostaną w pamięci.

 

 

Wczoraj czytałam Latawca, tekst Kominka, ktoś mi go polecił. Sam ten fakt mnie zainteresował, po co? Dlaczego? Przeczytałam go, połknęłam jednym tchem. Popłakałam się i pomyślałam wtedy: Boże, jakie to jest piękne i wzruszające! Ilu z nas ludzi ma takie swoje własne historie, niezapomniane przeżycia, które zawsze wywołują emocje?

Ale ponieważ w innych czytelnikach powstały wątpliwości, czy ta historia jest prawdziwa? Czy nie została wymyślona celowo? Spowodowało to we mnie zastanowienie nad znaczeniem pisanych treści, nad granicą ufności w czyjeś słowa.

 

Dlaczego tak trudno niektórym ludziom uwierzyć w realność takich historii, ktoś, kto jednego dnia jest bezczelny a drugiego pisze tekst z niewiarygodną wrażliwością nie może być wiarygodny?

 

Myślę, że to nie ma znaczenia, tak jak powstają różne książki, różne opowiadania, historie, marzenia zapisane na kartkach innych, nie wszystko musi być realne, aby wzruszać i sprawiać wiele radości. Tylko artysta pisarz, może tak ubrać w słowa swoje myśli, niejednokrotnie pokazać wiele prawdziwych historii. Nie ważne czy są one wymyślone, czy prawdziwe, ważne, że wzruszają i sprawiają, że potrafimy wtedy wiele zrozumieć i zacząć cieszyć się życiem, łącząc z innymi!

 


Latawiec - The Movie przez lansproductions

 

 

 

 

Kontakt:

minawetp@wp.pl

Podziel się
oceń
4
0Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 09 lipca 2016 11:37

  ok

  autor doda2493

  blog: http://labuham.com/boardlabuham/tools.php?event=profile&pname=okakepuno

 • dodano: 15 maja 2016 6:29

  Dobry wpis

  autor karolina88

  blog: http://uujaq.cn/comment/html/?3019.html&page=

 • dodano: 14 stycznia 2013 10:58

  Huba ale ja czytałam sam tekst tego latawca, nie widziałam tego filmu, tekstem się wzruszyłam, samym suchym,na bloga wrzuciłam film, który nakręcił chłopak 18 sto latek, łaził za Kominkiem i prosił, aż Kominek się zgodził i był w nim recytatorem, narratorem. Film jest długi, ale jak na tak młodego chłopca to i tak super zrealizowany, to trzeba docenić. Przeczytaj sam tekst Latawca, wtedy to ocenisz... nie filmem, tekst jest naprawdę dobry i fajnie napisany.

  autor minawetp

  blog: minawetp2.bloog.pl

 • dodano: 14 stycznia 2013 10:49

  Nie zabijajcie mnie......ale ten LATAWIEC to straszna nuda jakaś nawet jeżeli prawdziwa to jest historia, to prawie usnęłam i dwa razy wstałam w trakcie od laptopa.....Masz racje mina, każdy ma jakieś straszne i wesołe historie do opowiedzenia cały dowcip i zabawa polega na tym do kogo chcemy dotrzeć ze swoją historią? Kominek ze swoim Latawcem na pewno dotarł do wrażliwych znudzonych przysłowiowych gospodyń domowych:) Jeżeli taki był jego cel to się udało gratuluje:) Twoja historia o wiele ciekawsza chociażby dlatego, ze nie ubrałaś jej w ten cały banał, czyli klip, tylko po prostu napisałaś ją:) A ten film jest po prostu nudny...przykro mi:)

  autor hubabuba

  blog: zkoncaswiata.bloog.pl

 • dodano: 14 stycznia 2013 10:49

  Nie zabijajcie mnie......ale ten LATAWIEC to straszna nuda jakaś nawet jeżeli prawdziwa to jest historia, to prawie usnęłam i dwa razy wstałam w trakcie od laptopa.....Masz racje mina, każdy ma jakieś straszne i wesołe historie do opowiedzenia cały dowcip i zabawa polega na tym do kogo chcemy dotrzeć ze swoją historią? Kominek ze swoim Latawcem na pewno dotarł do wrażliwych znudzonych przysłowiowych gospodyń domowych:) Jeżeli taki był jego cel to się udało gratuluje:) Twoja historia o wiele ciekawsza chociażby dlatego, ze nie ubrałaś jej w ten cały banał, czyli klip, tylko po prostu napisałaś ją:) A ten film jest po prostu nudny...przykro mi:)

  autor hubabuba

  blog: zkoncaswiata.bloog.pl

 • dodano: 12 stycznia 2013 20:04

  Powtarzam się,ale powiem MASZ TALENT.Świetny tekst,a co w nim jest prawdziwe-dla mnie wszystko,a czy owa historia dotyczy Ciebie?
  Kiedy ją czytałam,pomyślałam-samo życie i gdybyś nie zadała pytania;"czy prawdziwe?",nie zasiałabyś wątpliwości.
  Masz rację Mina,ludzie często fantazjują,dlaczego?-bo mają taki charakter,lubią fantazjować,uciekają od własnego Świata,potrzebują akceptacji,albo chcą się korzystnie sprzedać.A my czytamy i albo nam się to podoba,albo nie,wzruszamy się lub uśmiechamy,zależy co czytamy;książkę,czasopismo i zależy jakie, czy wpisy blogujących.
  Pozdrawiam serdecznie.

  autor 1beam

  blog: ejbpm.bloog.pl

 • dodano: 12 stycznia 2013 17:57

  a to innym razem, nad tym muszę się skupic :-)

  autor Leo

 • dodano: 11 stycznia 2013 20:31

  Dziękuję za odwiedziny na moim blogu

  autor Gosia19991

  blog: http://zakleszczona.bloog.pl

 • dodano: 11 stycznia 2013 13:47

  Jeestem tu pierwszy raz, ale wpadała będę;) ogólniee super;p

  autor wiolaa

  blog: o-nim-dla-niego.bloog.pl

 • dodano: 11 stycznia 2013 12:46

  Peja i o to mi chodziło :-) Ja tez się wzruszyłam choć znam tę historie wiele lat i przetrawiłam ją w swojej głowie! Dośka Dziękuje za przemiłe słowa, miło że zagościłaś!

  autor minawetp

  blog: minawetp2.bloog.pl

 • dodano: 11 stycznia 2013 12:42

  musiałam stanowczo gangrenę ustawić i się udało . Ano gratuluje każdego osiągnięcia do jakiego Doszłaś. Jesteś wartościową istotką i wspaniale że o tym wiesz , bo to jest Twoja siła .

  Natomiast co do tekstów w sieci ....ludzie piszą o sobie ot tak po prostu , o tych groteskowych i tych dramatycznych chwilach i jako stara blogerka wiem że nie należy podważać prawdziwości tekstu , ponieważ wcześniej czy później prawda wypłynie.

  Denerwują mnie blogerzy wklepujący teksty żywcem ściągnięte z google n.p. historia,medycyna i.t.p .kreując się na osoby światłe i posiadające wiedzę , a realia sa inne . co innego podeprzeć się tekstem .

  Nie ustawaj nigdy , moja matka podcinała mi skrzydła i zamiast studiować ASP ( według niej uczelnia dla idiotów) studiowałam co innego .

  takie kobiety jak Ty dochodzą bardzo wysoko

  wywody i mądrzenia się pisała Dośka

  autor Dośka

  blog: powolniak.bloog.pl

 • dodano: 11 stycznia 2013 12:13

  przepraszam ale skomentujé póniej poniewaæ czcionka mi fiksuje co mnie denerwuje . Jak gangrené ustawié to wpadné

  autor Dośka

  blog: powolniak.bloog.pl

 • dodano: 11 stycznia 2013 11:11

  zawsze najpiękniejsze, najbardziej wartościowe są emocje i uczucia... dlatego takie opowieści budzą w Nas tylko dobre odczucia:)

  autor jenny_forever

  blog: dobry-przystanek.bloog.pl

 • dodano: 11 stycznia 2013 6:16

  Minawet wzruszyłam się....... .Pozdrawiam

  autor Peja0515

  blog: peja0515.bloog.pl

 • dodano: 10 stycznia 2013 13:42

  Ponoć życie potrafi pisać znacznie lepsze historie niż niejeden pisarz. Sama się przekonałam, że takie powątpiewanie czy dana historia jest prawdziwa czy tez nie jest kompletnie bez sensu. Wiele już razy zarzucili mi komentujący blog , że wymyślam, że fantazjuję, nie wierzac, że to co pisze to fakty. Nie polemizuję z tym bo nie czuję takiej potrzeby, ale dobrze, wiem, że mnie samej trudno byloby uwierzyć w niektóre takie historie. Gdyby mnie samej ktos przed laty powiedział jakie będę miała przygody to nigdy w życiu nie uwierzyłabym.
  Człowiek, jego wola i mysł to prawdziwa potęga, jeśli zechce to potrafi bardzo wiele, a nawet więcej. Znam kobietę z dysleksją, która jest nauczycielką języka polskiego. Tez trudno uwierzyć, a jednak. Tak ciężko pracowała, tyle morderczego wysiłku włożyła, że osiągnęła cel! Wierzę w czlowieka i jego siłę! No i jeszcze w samozaparcie i wytrwałość. To bardzo dobry zes.pół.

  autor baśka

  blog: iluzja26.bloog.pl

 • dodano: 10 stycznia 2013 13:01

  Cieszy mnie to bardzo!!!! I na to liczę!!!! :-)

  autor minawetp

  blog: minawetp2.bloog.pl

 • dodano: 10 stycznia 2013 12:31

  Silna z Ciebie Kobieta Mino Wetp.
  Jednakże miejmy nadzieję, że ostatnią z takim dyplomem w tej rodzinie nie będziesz bo mam zamiar Cię przebić ;) Buziaki.

  autor Będziesz wiedziała.

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  3 475 872  

O moim bloogu

Zbyt dużo, by pisać! :-) Zbyt mało, by dokładnie określić ;-) Choć jedno Wam powiem. Moje artykuły, prace, szkice, projekty, filmiki powstają pod wpływem różnych myśli i są kolejnym doświadczeniem...

więcej...

Zbyt dużo, by pisać! :-) Zbyt mało, by dokładnie określić ;-) Choć jedno Wam powiem. Moje artykuły, prace, szkice, projekty, filmiki powstają pod wpływem różnych myśli i są kolejnym doświadczeniem mojego życia. Wszystkie są pewnym przekazem mnie samej, albo powstały by po prostu istnieć! Do wpisów serdecznie zapraszam.

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 3475872

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

...TWÓRCZE OPOWIADANIA

...ZBIORY TWORÓW MOJEGO AUTORSTWA

AUDIOBOOKI MINA WETP

BLOG KONKURS

BLOG ROKU 2012

FILMY PRODUKCJI MINA WETP

Korzystam

MOJE WIERSZE NA MP3

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NOWE ARTYKUŁY

Odwiedzane

POMOC INNYM

Powiązane bloogi

ULUBIONE ARTYKUŁY INNYCH

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:


Darmowe fotoblogi