Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 328 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
STATYSTYKI GOOGLE -
1 313 827

JEDNA Z NAJWAŻNIEJSZYCH DECYZJI GIMNAZJALISTY!

czwartek, 24 stycznia 2013 14:17
Skocz do komentarzy

 

 

Młody człowieku wyznacz swój kierunek właściwie!

 

 

Oni nie wiedzą co zrobić, jakie decyzje podjąć.

Zawodówka a może technikum? Technikum a może liceum?

Jaką decyzję ma podjąć  gimnazjalista będąc w ostatniej klasie, tak aby uszczęśliwić nie tylko swoją rodzinę ale i przede wszystkim siebie?

 

 

Ten wybór to bolączka dla wielu młodych, dorastających ludzi, bo niejednokrotnie sytuacja rodzinna kształtuje te decyzje, ciężka sytuacja popycha  młodych ludzi do wyboru szkół zawodowych, natomiast  dobra, może i dość mocno ograniczyć, kształtując w nich bezmyślność, wiedząc o tym,  że nie zginą i jakoś to będzie.  Choć jest wiele różnych szkół i możliwości, decyzja nie jest prosta, bo wielu z nich nie ma ambicji, aby uczyć się dalej, aby zdobywać wiedzę i wykształcenie ucząc się w wyższych szkołach.

 

 

  

Co się wiąże z poszczególnym wyborem szkoły?

O jakich istotnych rzeczach wybierając kolejną szkołę powinien wiedzieć taki niedojrzały jeszcze człowiek?

 

 

 

Oto 9 głównych rzeczy, o których musi pamiętać gimnazjalista w wyborze kolejnej szkoły!

 

1. Nie kieruj się w wyborze szkoły absolutnie chęcią zarabiania dużej ilości pieniędzy, zarobek jest zmienny, mogą nastać takie czasy, że zmieni się to diametralnie a Ty już nie będziesz zadowolony ze swojej pracy.

 

2. Umiejętność, a co za tym idzie zdobycie zawodu, możesz zdobyć zawsze, w obecnej chwili dzięki kursom, może trwać to dużo krócej niż w szkole zawodowej, nawet wystarczy jak ktoś ci dokładnie wytłumaczy, co należy robić i jak, reszta to twoja chęć i doświadczenie wyrabiania w sobie predyspozycji, więc na tym etapie swojego życia myśl przede wszystkim o swoim wykształceniu a nie od razu o zawodzie.

 

3. Jeśli masz problem z tym, jaką szkołę wybrać, aby móc szybko zarabiać, radzę, aby twoje minimum ograniczyło się do szkół, które promują zawód również zakończony egzaminem dojrzałości, czyli technikum, ewentualnie Liceum zawodowe.

 

4. Jeśli uważasz, że to zbyt wiele jak na ciebie, to jesteś w błędzie! Będziesz tyle razy wałkował różne rzeczy w szkole, że ten i inne egzaminy zdasz bez żadnych specjalnych problemów, wystarczy tylko jak będziesz skupiony na lekcjach, matura to twoja przepustka do większego zadowolenia i być może sukcesu. Nawet, jeśli nie jesteś zdolny, to wierz mi stać ciebie samego na to, aby zdobyć lepsze wykształcenie!

 

5. Sukces może osiągnąć każdy, nie daj się, więc włożyć do najniższej szuflady, zdobądź wiedzę i miej wyższy cel, niech pozostanie ci to w głowie na wiele lat, potraktuj to jak prezent od losu, inwestycję w siebie.

 

6. Teraz sprawa Liceum. Wielu młodych ludzi rezygnuje z tego wyboru, bo uważa, że to droga zbyt długa, która nie daje zawodu. Weź pod uwagę fakt, że może ci się to jeszcze w trakcie kilku lat zmienić i będziesz chciał zostać kimś innym, możesz stracić możliwość uzyskania wiedzy z niektórych przedmiotów, które będą ci potrzebne na egzaminach, bo musisz pamiętać, że szkoły profilowane mogę nie mieć niektórych przedmiotów, największe możliwości daje Liceum, aby dostać się do szkoły wyższej, którą być może wybierzesz za kilka lat, o której jeszcze dziś nie wiesz.

 

7. Jeśli przez myśl ci przechodzi chęć zapisania się do szkoły wieczorowej, weź też pod uwagę fakt, że pracując w dzień i zarabiając swoje własne pieniądze, może przestać ci się chcieć uczyć dalej i tym sposobem nie zdobędziesz wykształcenia, nie ukończysz żadnej szkoły.

 

8. Nie ucinaj sobie skrzydeł, nigdy nie wiesz, czy będziesz ich kiedyś potrzebował. Staraj się poznać jak najwięcej w swoim życiu rzeczy, jak najwięcej zawodów, to większe dla ciebie możliwości, albo sprawdź, w czym możesz być naprawdę dobry i czy chcesz to robić przez kolejnych 20, albo 30 lat!

 

9. Pamiętaj też, że byle jaki pracownik, to żaden. Staraj się być zawsze lepszy od innych i nie daj się okradać z wiedzy, korzystaj z niej póki jest dla ciebie bezpłatna, bo gdy kiedyś po latach będziesz chciał się czegoś jeszcze nauczyć, będziesz musiał za to już sam zapłacić.  

 

 

 

Ten tekst powstał po wsłuchaniu się w rozmowę dwóch gimnazjalistek, kierujących się swoją tragiczną sytuacją materialną w rodzinnym domu, widząc, jakie mają problemy, o czym myślą, z czym się borykają, nie mogłam być obojętna, musiałam napisać ten tekst, bo uważam, że jest dla każdego gimnazjalisty dość istotny, ważny! Bo droga szybka do zarabiania pieniędzy, wcale nie jest taka dobra, bycie samodzielnym finansowo, może uzależnić, nadać nowe obowiązki, do których jeszcze taki człowiek ma czas dojrzeć, zastanowić nad tym, kim chce być w życiu i przede wszystkim jak w tym życiu żyć.

 

Apeluje do wprowadzenia w szkołach gimnazjalnych wolnych lekcji, na które będzie się zapraszać rodziców, aby mogli opowiedzieć innym o swojej pracy, o tym, co się z nią wiąże, co daje satysfakcje a co w niej wkurza i denerwuje, bo tak naprawdę nauka jest dla człowieka nagrodą a praca już obowiązkiem!

 

 

 

 

Kontakt:

minawetp@wp.pl

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się
oceń
11
0Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 12 sierpnia 2016 20:52

  dobry blog

  autor pisaniebloga82

  blog: http://www.dgippner.de/gruppen/rekomendowana-stronaz-tytuly-artykulow/

 • dodano: 12 sierpnia 2016 15:55

  dobry blog

  autor janekzpodlsaia7

  blog: http://salten.org/profile.php?uid=723

 • dodano: 02 sierpnia 2016 18:35

  ok dobry wpis

  autor pisarz3492

  blog: http://fspgeastmids.co.uk/index.php?option=com_ninjaboard&view=topic&id=41&post=52#p52

 • dodano: 09 lipca 2016 0:59

  super wpis

  autor serenka2324

  blog: http://skchorus.com/index.php?act=dispBoardWrite

 • dodano: 26 lutego 2013 12:05

  Alfiodor
  Beh, sì,
  hai ragione
  dammi il tuo indirizzo email, tradurlo per voi;-)

  autor minawetp

  blog: minawetp2.bloog.pl

 • dodano: 26 lutego 2013 11:58

  Perchè non metti un traduttore su questo blog. E' troppo difficile leggerlo!

  autor alfiodor

  blog: icoloridelpo.blogspot.com

 • dodano: 25 lutego 2013 13:45

  Nie ma sprawy Czesiu, domyśliłam się... Dziękuje za komentarz jest mi niezmiernie miło, że chciało Ci się to czytać... :-) Zaraz publikuję coś bardziej milszego Dotyk nieba- wyznanie miłości :-)

  autor minawetp

  blog: minawetp2.bloog.pl

 • dodano: 25 lutego 2013 13:42

  Po pierwsze, to prawda, że preferencje zawodowe młodego czlowieka są zmienne.
  Po drugie, to prawda, że matura mimo wszystko jest ważna - z różnych powodów.
  Po trzecie, na pewno w szkołach są lekcje orientujace na wybór szkoły i zawodu, nie wiem jak działa system stypendialny.
  Po czwarte- minimum programowe oznacza, że wiedza jest na poziomie adekwatnym, zatem, jesli poważnie myśli się o studiach, potrzebne są korki i solidna praca. Nie ma wyjścia. Inaczej powstaje bezrobotny po studiach byleczegobylegdzie:)
  Potrzebny wpis, gratuluje strzału w dziesiątkę

  Skasuj, proszę wcześniejszy komentarz bez korekty:)

  autor czesia

  blog: objazdowy.bloog.pl

 • dodano: 31 stycznia 2013 18:32

  tak istotne są chęci ale zawód dobrze jednak zdobyć jak najszybciej

  autor Leo

 • dodano: 30 stycznia 2013 23:33

  Umieszczając komentarz na Twoim blogu, wyrażam swoje zdanie na określony temat. Obecnie nie ma dobrych szkół zawodowych, więc jedynym sposobem nauczenia się określonych umiejętności są kursy. Większość z nich uczy podstaw i oferuje papier, który jednak nic nie znaczy. Jeśli ktoś przez kilka lat uczył się spawać (i innych pokrewnych rzeczy) i ma tego świadectwo - można się spodziewać, że spawać umie. Jeśli ktoś skończył kurs spawania w weekend - trzeba sprawdzić, czy umie spawać. Sprawdzić go należy tak samo jak tego, który mówi, że umie spawać a nie ma kursu. Nie mówię, że nie można czegoś umieć bez szkoły. Mówię tylko, że świadectwo kursowe nie upoważnia do tego, że ktoś coś umie. Kurs może być dobry ze względu na posiadane umiejętności (a nie na świadectwo jego ukończenia), ale umiejętności te należy sprawdzić.

  autor Epikropa

  blog: http://czytam-i-oceniam.blogspot.com/

 • dodano: 30 stycznia 2013 22:25

  Widzisz Malina ja też na to zwróciłam uwagę ale na kulki przy nas i stwierdziłam, że trzeba sobie pomóc... co innego jak byś była w mojej kategorii :-) Mało czasu pozostało a ludziom szkoda tych paru groszy, cóż w zasadzie to nie aż tak ważne ale zawsze miło jak ktoś głosuje, interesuje się, pisze, odpowiada, zwyczajnie jest i podniesie na duchu dobrym słowem. To zawsze miłe! Dziękuję w takim razie za głos, nie oczekiwałam rewanżu, zwyczajnie chciałam żebyś wiedziała, że byłam, wsparłam, pomogłam! Pozdrawiam!

  autor minawetp

  blog: minawetp2.bloog.pl

 • dodano: 30 stycznia 2013 22:14

  Epikropa, dobra szkoła to na pewno inwestycja silna, mocna w siebie ale nie każdy może i stać go aby się w dobrej szkole uczyć. Ostatnio na zebraniu były dyrektor szkoły który został zaproszony tak fajnie o tym powiedział, aż chce mi się to przytoczyć bo jest w tym wiele prawdy, dobrą szkołę tworzą i uczniowie, bo tak jak w każdej jest jeden lepszy nauczycie a inny gorszy, jeden fajnie tłumaczy, praca to jego pasja a inny bo nie miał lepszego wyboru, więc tego się nauczył i uczy. Dobrą szkolę tworzą tak na prawdę uczniowie, to od nich kształtuje się znaczenie tego słowa: Dobra, dobre... Im więcej uczniów zdolnych w danej szkole, tym więcej osiągnięć jej i renoma rośnie, chcących pogłębiać wiedzę, tym większe osiągnięcia szkoły a słowo dobra to nie znaczy że najlepsza a ta gorsza nie ma naprawdę dobrych nauczycieli....
  Ale zgodzę się z tym, że w tych wysokiej klasy uczelniach pracują znakomici ludzie, im więcej osiągnięć na swoim koncie mają tym lepiej dla renomy szkoły, ale kto powiedział, że człowiek, młody człowiek nie będzie dobry w czymś, bo nie ukończył wspaniałej, dobrej renomowanej szkoły? A może tata, dziadek jego nauczył zawodu, wykonywać dana robotę i jest w tym obecnie niesamowicie dobry! Nauka to rzecz względna, jest owocna tylko wtedy kiedy i my chcemy się uczyć, nawet dobry nauczyciel nie nauczy dobrze ucznia, który nie będzie chciał jego słuchać. A co do szycia to akurat muszę Ci powiedzieć, że będąc już w drugiej klasy podstawowej szyłam ręcznie sobie rzeczy bo nie umiałam na maszynie, nikt mnie nie uczył na niej szyć a mimo to szyję... Nie było imprezy żebym sobie czegoś specjalnie na to nie uszyła, tak więc, jeśli czegoś bardzo chcemy, to staramy się, podpytywać, patrzeć, wzorować i tym sposobem możemy stać się dobrzy, doskonali, lepsi od innych! Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

  autor minawetp

  blog: minawetp2.bloog.pl

 • dodano: 30 stycznia 2013 22:05

  wracam ze strony konkursowej, zagłosowałam a przy okazji zauważyłam, że obie jesteśmy na piątych stronach ;o) czyli w pierwszych pięćdziesiątkach ;o)

  autor Malina M*

  blog: wmalinach.bloog.pl

 • dodano: 30 stycznia 2013 21:57

  DZIĘKUJĘ ZA ŻYCZENIA DLA MOJEJ MAMUSI I ZA sms-a ... widzę że i T bierzesz udział, dawno tu nie nie byłam, gapa ze mnie i refleks mam szachisty ale zdążę jeszcze na Ciebie zagłosować ... w końcu szachista nie szachista każdy głos na wagę złota, chciałam powiedzieć złotej kileczki :-)
  POZDRAWIAM
  BARDZO MI SIĘ TWOJE NAUKI Filmowania podobają tylko jak zwykle - refleks mam szachisty i zupełnie nie wiem, po kim go odziedziczyłam

  autor Malina M*

  blog: wmalinach.bloog.pl

 • dodano: 30 stycznia 2013 17:43

  Bardzo fajny blog.Zapraszam do siebie,i notka jest bardzo fajnie..Cieszę się że mogłam przeczytać taki post,czyli co spotka mnie w gimnazjum :)

  autor cookie.

  blog: http://bastrish.blogspot.com/

 • dodano: 30 stycznia 2013 14:15

  Bardzo podoba mi się pomysł z organizacją lekcji na których rodzice będą mogli opowiedzieć o swojej pracy. Już od dawna uważam że to jak i szafki w szkole powinny być na porządku dziennym. Co do wyborów młodych ludzi chciałam powiedzieć, że po swoich doświadczeniach jednej rzeczy jestem pewna - fach w ręku to podstawa do przeżycia!
  Dziś młody człowiek może uczyć się księgowości na kursach, ale już np.: kurs szycia czy spawania nie zapewni mu wierzytelności u pracodawcy. A w takich zawodach ludzie zarabiają naprawdę dobre pieniądze i cieszą się dużym uznaniem zarówno pracodawców jak i społeczeństwa. Nie oszukujmy się, ale dobry fachowiec pochodzi z dobrej szkoły a nie z kursu. A rynek się zmienia i zawsze trzeba pamiętać, że jedynie elastyczność i wszechstronność gwarantują nam lepsze życie.

  autor epikropa

  blog: http://czytam-i-oceniam.blogspot.com/

 • dodano: 29 stycznia 2013 23:20

  Gosiu sytuacja sam się od tak nie zmieni, my ją kreujemy, my ludzie, a dokładnie ona zależy od młodzieży, tej dorastającej, w najbliższym czasie się nic nie zmieni ale gdy młodzież będzie dorastać, zakładać rodziny, tworzyć nowe potrzeby, zmieniać zachowania, przyzwyczajenia to wtedy nam się odmieni, dużo tez zależy od mentalności ludzi, zobacz choćby taniec, "polska tańczy" podaż to szkoły taneczne ile ich się otworzyło kiedy szał był na taniec z gwiazdami?, popyt rósł niemiłosiernie, wszyscy zaczęli tańczyć, nawet ostatnio moja koleżanka mnie namawiała... teraz gotowanie, konkursy zachęcają do kształcenia się w tym kierunku zaraz okaże się że jest zbyt dożo kucharzy na rynku ale i konsumentów jest dużo, oczywiście tych którzy lubią zjeść nie byle co ale coś z pięknym smakiem i wyglądem, więc... Dużo niestety zależy od tego co wbijemy sobie do tych naszych głów, a kieruje tym pieniądz jak zawsze, ja stawiam na prace fizyczne, choć modne są wszelakie urządzenia, niedługo zabraknie fachowców w rożnych dziedzinach, ludzie stali się wygodni, niektórzy nawet nie potrafią założyć żyrandola. Smutne to ale wymusimy rozwój w tym kierunku, popyt na to wzrasta a podaż z dnia na dzień maleje.... Pozdrawiam i dziękuje za komentarz.

  autor minawetp

  blog: minawetp2.bloog.pl

 • dodano: 29 stycznia 2013 23:02

  Ciężki wybór przed gimnazjalistami, zaczynają powoli wchodzić w dorosłe życie, to jest ich pierwszy wybór, tych wyborów w życiu będą mieli wiele.
  Jaką drogę wybrać? Jaką by nie wybrali zawsze będzie dobrze lub źle, to tylko i tylko od nich zależy,lub nie. Są przypadki, że młodzi wykształceni ludzie chowają swoje dyplomy do szuflady, bo szef nie przyjmie lepiej wykształconego pracownika. Mam tylko nadzieję, że zanim ci młodzi ludzie się wykształcą, zmieni się sytuacja na rynku pracy. Czasami to się cieszę, że się wcześniej urodziłam. Pozdrawiam.

  autor malgo568

  blog: malgo568.bloog.pl

 • dodano: 29 stycznia 2013 21:47

  Wiolu pomyśl najpierw do czego Cię ciągnie, może jest coś o czym zawsze marzyłaś jako mała dziewczynka, czy mogłabyś to robić dłużej niż jeden dzień, dwa, tydzień, miesiąc, czy będzie Ci to sprawiać przyjemność i czy będziesz chciała zawsze w tym być jeszcze lepsza... Od tego zacznij...

  autor minawetp

  blog: minawetp2.bloog.pl

 • dodano: 29 stycznia 2013 21:09

  Te wstazówki są cenne.. tak powinno być.. a mimo to i tak nwm jaka szkołe wybrać;/
  u mnie nn

  autor wiolaa

  blog: o-nim-dla-niego.bloog.pl

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  3 475 829  

O moim bloogu

Zbyt dużo, by pisać! :-) Zbyt mało, by dokładnie określić ;-) Choć jedno Wam powiem. Moje artykuły, prace, szkice, projekty, filmiki powstają pod wpływem różnych myśli i są kolejnym doświadczeniem...

więcej...

Zbyt dużo, by pisać! :-) Zbyt mało, by dokładnie określić ;-) Choć jedno Wam powiem. Moje artykuły, prace, szkice, projekty, filmiki powstają pod wpływem różnych myśli i są kolejnym doświadczeniem mojego życia. Wszystkie są pewnym przekazem mnie samej, albo powstały by po prostu istnieć! Do wpisów serdecznie zapraszam.

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 3475829

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

...TWÓRCZE OPOWIADANIA

...ZBIORY TWORÓW MOJEGO AUTORSTWA

AUDIOBOOKI MINA WETP

BLOG KONKURS

BLOG ROKU 2012

FILMY PRODUKCJI MINA WETP

Korzystam

MOJE WIERSZE NA MP3

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NOWE ARTYKUŁY

Odwiedzane

POMOC INNYM

Powiązane bloogi

ULUBIONE ARTYKUŁY INNYCH

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:


Darmowe fotoblogi