Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 780 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
STATYSTYKI GOOGLE -
1 313 827

EWOLUCYJNE ZMIANY DEKALOGU A MORALNOŚĆ I PRZYZWOITOŚĆ

wtorek, 11 czerwca 2013 15:27
Skocz do komentarzy

nie krzywdz.jpg

 

 

Ostatnio zbyt mocno zaangażowałam się komentowaniem u innych artykułów dotyczących moralności dziennikarzy i mimo iż sprawa W. Fibaka i S. Latkowskiego, wywołała burzę etycznych i moralnych zachowań, postanowiłam podejść do tematu inaczej, wytłumaczyć innym jak wyglądają ewolucyjne zmiany dekalogu i czy należy się nad tym mocniej zastanowić.

 

Psychologowie ewolucyjni twierdzą, iż moralność pomagała rasie ludzkiej w przetrwaniu. Wewnętrzne przekonanie o tym, co jest dobre, a co złe pomagało ludziom, jako grupie działać bardziej spójnie i dzięki temu skuteczniej walczyć o przetrwanie, dziś na przetrwanie patrzymy już może bardziej egoistycznie, bo niszczenie innych zaczęło sprawiać niektórym z nas przyjemność.

 

Od tysiącleci zasady kodeksu etyczno- moralnego nic się nie zmieniły, nie różnią się od kodeksów czasów sumeryjskich, babilońskich, starożytnych kultur chińskich i indyjskich, greckich i rzymskich oraz od znanemu każdemu chrześcijaninowi kazania na górze, żaden nie uległ przedawnieniu, pozostała tylko kwestia jego zrozumienia i postrzegania, lecz czy każdy ją właściwie rozumie?

 

 

Przyjrzyjmy się słowu "nie kradnij".

Słowo to oznacza naprawdę nie kradnij. Nie ma znaczenia czy to jest samochód na parkingu, czy długopis na biurku nienależący do nas.

Na tej samej zasadzie prywatna rozmowa ze służbowego telefonu, użycie samochodu służbowego do prywatnego celu, lub 15 minutowa prasówka po przyjściu rano do pracy jest również kradzieżą, ale to już inaczej jest przez nas postrzegane.

 

Słowo "nie kłam" oznacza, że mamy w każdej sytuacji mówić prawdę, dotyczy to wszystkich kłamstw.

 

Nakaz "nie zabijaj", też należy rozumieć dosłownie:

Jako nie zabijanie żadnej żywej istoty, czyli jest to zakaz zabierania życia, bo to nie my je dajemy.

 

Całe zamieszanie wokół tego zakazu, spowodowało modyfikację jego znaczenia. Sztuczny podział na człowieka, którego teoretycznie nie wolno zabijać oraz na wszystko inne, co się rusza.

Fałszywego odczytania pierwotnej myśli zawartej w dekalogu, przekształciły słowa starego testamentu z „ nie będziesz zabijał” na „ nie będziesz mordował” tak, aby inni mogli nie mieć wątpliwości, o kogo lub o co chodzi w tym zakazie.

 

Najlepsze jest to, że to właśnie ten zakaz jest najbardziej nieprzestrzeganym z wszystkim zakazów.

 

Mimo zasady „ nie będziesz mordował” codziennie morduje się tysiące ludzi w neokolonialnych wojnach, polityka sprowadza śmierć głodową na miliony pozostałych, miliardy sztuk bydła, drobiu i ryb zabijanych jest, aby wyżywić rasę ludzką ewolucja dekalogu ciągle trwa i wcale nie wygląda ona najlepiej.

 

 

 

Przyzwoitość.

 

Przyzwoitość zajmuje bardzo ważne miejsce wśród zasad etyczno-moralnych i mistycyzm nie pomija tego aspektu. Generalna jej zasada polega na skromności i nie wyróżnianiu się wśród innych ludzi.

Dotyczyć może to zarówno sposobu ubierania się jak i zachowania, mówienia, wyrażania uczuć i emocji, nie oznacza to naturalnie, że, gdy znajdziemy się w towarzystwie gdzie panuje plugawy język, opowiada się sprośne żarty itp. Mamy się natychmiast do niego dostroić, wprost przeciwnie, mamy takiego towarzystwa unikać.

Przyzwoitość ma dużo wspólnego z kulturą, naturalnym obyciem, które zdobywamy w dzieciństwie i młodości w wyniku właściwego wychowania w domu, w szkole i w dalszym otoczeniu.

Dlatego ważne jest dla zasady przyzwoitości powiedzenie:

, „Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”.

 

 

Uczciwość.

 

Sama uczciwość jest wieloaspektowa.

Życie ludzkie ma iść w parze z prawdą, unikanie kłamstwa, ścisłe unikanie zakazu kradzieży, oszustwa, przekupstwa, bezwzględnego dotrzymywania obietnic, rewanżowania się za przysługi i podarunki.

Jednym z aspektów przyzwoitości jest utrzymywanie się z własnej pracy, aby nie być ciężarem dla najbliższych i społeczeństwa.

Ale równie ważnym aspektem jest odwaga cywilna.

 

Uczciwość to przede wszystkim przestrzeganie praw i zasad współżycia społecznego.

Postępowanie według nich zgodnie z ich literą, duchem, czyli odczytywanie ich esencji, intencji, z którą były ustanawiane.

Uczciwość nie polega na wyszukiwaniu luk w prawach i ustawach, aby znaleźć usprawiedliwienie dla mniejszych lub większych przejawów nie uczciwości.  Angażowanie adwokata, aby za nas znalazł ścieżki do obejścia prawa niewiele mają wspólnego ze znaczeniem tego słowa.

 

Uczciwość to również sprawiedliwość.

Ale sprawiedliwości nie będzie bez obiektywizmu.

Obiektywizm w stosunku do siebie, otoczenia i innych ludzi, wynika z właściwego opanowania i kontrolowania EGO, dzięki czemu widzimy sprawy takimi, jakimi naprawdę są. Co nam pozwala na właściwy osąd sytuacji.

 

Pomiędzy prawami a zasadami moralności istnieje sprzężenie zwrotne, bo liberalizacja praw odbywa się pod presją nieprzestrzeganych zasad moralnych, zaś poluzowane prawa powodują dalszy zanik moralności.

 

Prawa się zmieniają, liberalizują, ewoluują, to, co kiedyś było czynem niemoralnym i było karane, jako przestępstwo, dziś nie jest ani przestępstwem ani czynem moralnym, dlatego moralność i etyka stały się indywidualną sprawą i zamiast oceniać innych i ich czyny patrzmy na swoje życie, aby ono było wysokim standardem kulturalnym i dziedzictwem po przez dobre przykłady dla potomnych.

 

 

 

 

 

Poprzedni artykuł: WAŻNE INFORMACJE PO ZMIANACH BLOOG.PL

Następny artykuł:  DUŻA DAWKA EMOCJI – FILMY DOSKONAŁE

 

Kontakt:

minawetp@wp.pl

 

Podziel się
oceń
11
0Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 10 listopada 2017 14:24

  Bardzo dobry wzorzec

  autor Leszek

  blog: http://przedszkole3wschowa.bloog.pl/id,339990631,title,Turniej-warcabowy-w-CKiR,index.html

 • dodano: 18 października 2017 0:45

  Zgadzam się w pełni

  autor Racibor

  blog: http://club4matrix.com/visitorbook/gbook.php

 • dodano: 11 października 2017 3:39

  Intrygujący wpisu

  autor Manswet

  blog: http://www.jnstecnologia.com/livro-de-visitas.php?

 • dodano: 26 listopada 2013 23:59

  Odnośnie wypowiedzi krylu o zabijaniu.
  W Biblii jest bardzo dużo sprzeczności, co nasuwa wątpliwości o jej autorstwie. Są w internecie przykłady np. miłość w parze z okrucieństwem, strona http://strona0biblii.republika.pl/

  autor lalunia

 • dodano: 19 czerwca 2013 22:26

  Krylu Ty mnie nie strasz.... bo zaczynam się bać... Pozdrawiam, dziękuje za interesujący komentarz.

  autor minawetp

  blog: minawetp2.bloog.pl

 • dodano: 19 czerwca 2013 14:53

  Błąd w założeniu powoduje zawalenie się całej konstrukcji. Błąd zas jest następujący:
  Biblijne przykazanie nie brzmi "nie zabijaj" ale "Nie wolno Ci mordować". Szanowna Autorko, trochę wnikliwości. 10 Przykazan stanowi tylko CZĘŚĆ praw, nadanych Izreaelowi u stóp góry Synaj. Znajdują się tam tez i takie: " jeśli wół bodzie i zabodzie kogoś na śmierć, to jeśli właściciel wołu wiedział o tym, ma tez ponieść śmierć". A wyrok wówczas wykonywano poprzez ukamienowanie. Co więcej, sa tam i przepisy dotyczące wykrwawienia zwierząt po ich zabiciu w celu spożywania - a zatem, jak widać, szanowna Autorka jest po pierwsze niedouczona, po drugie usiłuje tworzyć własne prawo, zniekształcając przy tym Prawo Boże. Polecam lekturę ostatnich słów Apokalipsy: "Kto ujmie( lub dołoży coś) do słów tej księgi, dołoży mu Bóg plag w tej księdze opisanych (lub) ujmie mu z działu w drzewie życia".
  Ostrożniej więc z propagowaniem swoich idei...

  autor krylu

 • dodano: 14 czerwca 2013 10:25

  Wiesz Leo, tu nie chodzi o to czy chciał dobrze, facet jest dorosły, nie mnie oceniać jak żyje i co robi.....nigdy nie miał opinii świętoszka, czy chociażby poczciwego człowieka.....Był po prostu Wojciechem Fibakiem....każdy wiedział z czym go się je i nigdy nie ukrywał, że jest łasy na kobiece wdzięki i wystawne hulaszcze życie.....dlatego moim zdaniem to poniżanie się przed Latkowskim, było mu zupełnie nie potrzebnie i przyniosło więcej szkody jego wizerunkowi, niż to całe wcześniejsze rozpasane jego życie:)

  autor hubabuba

  blog: zkoncaswiata.bloog.pl

 • dodano: 13 czerwca 2013 15:39

  Masz rację Hubabubo to był jego podstawowy błąd, teraz za to zapłaci, jak zawsze chciał dobrze

  autor Leo

 • dodano: 12 czerwca 2013 21:34

  Świetny tekst Mina,jak zwykle dajesz czadu.Żeby do niego się odnieść,do każdego punktu,potrzeba czasu,a ja go nie mam.Dopowiem więc tylko;
  - Po co Bozia dała człowiekowi rozum?- żeby go używał i człowiek powinien w drugim człowieku widzieć siebie.
  - zatem; Nie czyń drugiemu,co tobie nie jest miłe.Nie patrz wilkiem,skoro jesteś człowiekiem,chyba,że nim nie jesteś.Ludzie czytają i nie rozumieją,klepią przykazania,a nad ich sensem się nie zastanawiają.
  -Modlą się pod figurą,a diabła mają za skórą.
  Pozdrawiam serdecznie.

  autor 1beam

  blog: ejbpm.bloog.pl

 • dodano: 12 czerwca 2013 15:30

  no jak jara to gitara, prawda? :) co do myśli wpisu: pozostawię TO bez komentarza gdyż... o tym, rozmawiam z drugim człowiekiem, "twarzą w twarz". internet dla mnie jest JEDNAK ograniczoną formą, I ZABIERA ZBYT DUŻO CENNEGO CZASU - POWODUJE TEŻ KŁOPOTY KOMUNIKACYJNE - patrz niezrozumienie się nawzajem... niestety. doceniam tych którym się chce i ich to jara, ale mi to nie odpowiada. ZAGLĄDAM jednak do innych, tak z ciekawości, co to tam w ich głowie siedzi i myślę sobie "cośtam". :)

  autor Beata

  blog: czarnobialaiwkolorze.bloog.pl

 • dodano: 12 czerwca 2013 15:03

  Aha rozumiem spoko...jasne nie ma sprawy....Cieszę się, że Ciebie to jara:)

  autor hubabuba

  blog: zkoncaswiata.bloog.pl

 • dodano: 12 czerwca 2013 14:55

  Huba tak, zależy mi, bo lubię ruch na blogu, to daje takiego kopa jak ktoś cię czyta, prawdę to cieszy, oczywiście są przypadkowi czytający którzy byle co wkleją do komentarza aby coś zareklamować, staram się te komentarze usuwać w miarę możliwości ale to jest jak lot balonem, jak skok na bungee, tym bardziej jak śledzę statystyki, wiesz jakie to uczucie jak widzisz jak na sekundę wchodzi ci 600 osób na twój blog, i moje gadżety to to wszystko co jak Ty twierdzisz jest na dziabane na blogu, kiedyś tego nie miałam i jak mnie promowali na głównej Wp to ludzie wchodzili tylko na ten art, krótko siedzieli czasem całość przeczytali i wychodzili teraz dzięki tym linkom które mam po prawej stronie mam taki przemiał że głowa mała, będę na ten temat pisać, bo nawet nie wiesz w jakie zakładki mi wchodzą, we wszystko, ludzie są ciekawi, w ciągu ostatnie publikacji miałam prawie 200.000 wejść na blog, ludzie czytali nie tylko ten artykuł, średnia czytania danego artykułu nie wynosiła 20 sekund, tylko 2- 3 minuty, to dużo jak na jeden art, a miałam wejścia na przeróżne artykuły, na przeróżne kategorie, właśnie wiem, bo prowadzę takie badania, sledze to, wiem jak było przed a jak teraz, sama moja galeria, pisk treści przyciąga uwagę, ludzie na to też wchodzą, ostatnio na film Pragnienia kobiet weszło mi prawie 600 osób tylko po ostatnim arcie promowanym, Huba prezentacje artykułów na głównej Wp dużo dają, może nie mam stałych komentatorów ale codziennie wchodzi do mnie wiele osób i czyta, widzę na statystykach ile czasu spędzają ludzie na danym artykule. To fascynujące, ale to mnie kręci, Ciebie nie musi. Mi się to podoba. Zobacz nawet taka pierdołka pod komentarzami, mój wiersz na Walentynki, weszło na niego 300000 osób, pomyślałabyś? Taka pierdoła... ale cieszy, bo wiesz że kogoś to interesuje, ktoś to czyta. Ja po roku miałam zaledwie 10000 sztuk odsłon bloga, żeby nie te publikacje przez Wp na głównej pewnie nie miała bym dużo więcej, bo kto by o mnie wiedział?, Kto by znalazł, skoro mnie nawet nie ma w katalogu blogów???? Nie ma, sprawdzałam.....Dali mnie w kategorii Damskie sprawy jako blogi polecane.Huba ja jestem osobą która tworzy, wszystko i z wszystkiego, może to się nie każdemu podoba ale ja tego w sobie nie pohamuje bo to uwielbiam!

  autor minawetp

  blog: minawetp2.bloog.pl

 • dodano: 12 czerwca 2013 14:38

  Ale co Ty jeszcze chcesz Mina żeby Ci ulepszali? Przecież większość tych gadżetów i ulepszaczy to i tak do niczego nikomu jest nie potrzebna?
  Ja tam nie jestem gadżeciarą, telefon mi jest potrzebny do dzwonienia i pisania smsów....a blog do w miarę prostego pisania wpisów...wiem z własnego doświadczenia, że im więcej jest nasrane na blogu tym gorzej....tego i tak nikt nie przegląda i nie ogląda...także wiesz.....ale spoko jak kto lubi.....Naprawdę Ci zależy na publikacjach na głównej WP?

  autor hubabuba

  blog: zkoncaswiata.bloog.pl

 • dodano: 12 czerwca 2013 14:17

  Huba mi sie mój blog tutaj podobał, zrobiłam sobie go tak jak chciałam, mam moje tło, nawet pisany własnoręcznie napis na nim..., moje bloczki, rozmieszczenie tego itp, taki układ strony mi się podoba, nawet do tej czcionki koloru niebieskiego się przyzwyczaiłam, choć wiele osób go krytykowała, wiele mi osób doradzało przejście na własną witrynę, nie! ja chciałam tutaj, bo tutaj jest mój świat! Nie wiem... Jedynie co mogę stracić to publikacje na głównej Wp, ja jestem taka sentymentalna, poczekam... chyba poczekam......może coś ulepszą, jak to mówią co nagle to po diable...

  autor Minawetp

  blog: minawetp2.bloog.pl

 • dodano: 12 czerwca 2013 14:09

  No widzisz....z dekalogiem też jesteś bardziej związana mentalnie, niż z kodeksem prawnym, choćby naszego państwa.....dlatego Twój wpis wygląda jak wygląda i dlatego ja choćbym nie wiem jak chciała nie mogę się z nim zgodzić.....Powiem szczerze, że po przeczytaniu go nawet nie wiedziałam jak mam skomentować....dlatego mój pierwszy komentarz wygląda jak wygląda:) No ale.....Jak się przeniesiesz gdzie indziej, to nie będzie Cię tutaj....to wcale nie znaczy że wyjdziesz na tym gorzej....choć tego również nie można wykluczyć.....Decyzja oczywiście należy do Ciebie:)

  autor hubabuba

  blog: zkoncaswiata.bloog.pl

 • dodano: 12 czerwca 2013 13:48

  Oj Huba... :-) a widziałaś już ludzie zaczęli się przenosić na inne platformy blogowe, Notaria... widziałam jej nowy blog, fajny...a najbardziej mi się tam u niej podoba że masz tłumacza, wybór języka, każdy może bloga jej czytać... kurcze, jestem tak związana mentalnie z WP. no nie wiem, nie wiem.... ale korci mnie...

  autor minawetp

  blog: minawetp2.bloog.pl

 • dodano: 12 czerwca 2013 13:43

  Mina przecież ja o tym właśnie piszę....że w normalnym cywilizowanym kraju kodeks prawny, moralny, czy jakiś tam danego kraju powinien regulować również dekalog....a w naszym kraju to w dużym stopniu mimo wszystko kodeks jest podporządkowany dekalogowi i to mnie martwi....bo w ten sposób nasz naród mentalnie to jeszcze długo nie wkroczy w XXI wiek

  autor hubabuba

  blog: zkoncaswiata.bloog.pl

 • dodano: 12 czerwca 2013 13:24

  Huba to zaraz Ci ktoś powie że przecież masz kodeksy wszelkiego rodzaju, regulujące dekalog, każde państwo ma swoje... Tyle, że u nas to je się dostosowuje do tych co mają kasę...no chyba teraz trochę przesadziłam... :-)

  autor minawetp

  blog: minawetp2.bloog.pl

 • dodano: 12 czerwca 2013 13:21

  Ten kto układał dekalog, zdecydowanie przedobrzył, żeby nie powiedzieć przegiął pałę....połowa co najmniej przykazań z dekalogu jest w brew jakiejkolwiek logice i naturze....dlatego każdy je zna, a nikt nie przestrzega.....Każde państwo, powinno mieć swój dekalog jeżeli już posługujemy się tym stwierdzeniem....świecki, nie zależny od żadnej religii, większość państw tych przynajmniej bardziej cywilizowany takowy posiada.....Polska oczywiście póki co do nich nie należy...nie wiem ile czasu mentalnie będziemy jeszcze do tego dorastać? I to mnie martwi.......
  Co do Fibaka LEO....To on moim zdaniem popełnił jeden błąd, że postanowił prosić Latkowskiego o to żeby nie publikował tego artykułu....Powinien to olać i powiedzieć proszę bardzo.....ja nic złego nie zrobiłem.....baba sama do mnie przyszła.....ja ją do niczego nie namawiałem....sama chciała...jesteśmy dorośli...Jak pan chce proszę publikować....nie tłumaczyć się, nie upokarzać....

  autor hubabuba

  blog: zkoncaswiata.bloog.pl

 • dodano: 12 czerwca 2013 12:28

  Fibak prez tą sexafere wiele straci, chciał zamknąć usta mediom i się przeliczył, moralność w przypadku takich jak on ludzi z kasa raczej rzadko sie zdarza, bezkarnie załatwiać polki kolegom to lekka przesada, nabroil niech chociaż teraz wie że nawet z kasą kary za to nie ominie, bynajmnkej medialnej

  autor Leo

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

niedziela, 18 marca 2018

Licznik odwiedzin:  3 730 322  

O moim bloogu

Zbyt dużo, by pisać! :-) Zbyt mało, by dokładnie określić ;-) Choć jedno Wam powiem. Moje artykuły, prace, szkice, projekty, filmiki powstają pod wpływem różnych myśli i są kolejnym doświadczeniem...

więcej...

Zbyt dużo, by pisać! :-) Zbyt mało, by dokładnie określić ;-) Choć jedno Wam powiem. Moje artykuły, prace, szkice, projekty, filmiki powstają pod wpływem różnych myśli i są kolejnym doświadczeniem mojego życia. Wszystkie są pewnym przekazem mnie samej, albo powstały by po prostu istnieć! Do wpisów serdecznie zapraszam.

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 3730322

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

...TWÓRCZE OPOWIADANIA

...ZBIORY TWORÓW MOJEGO AUTORSTWA

AUDIOBOOKI MINA WETP

BLOG KONKURS

BLOG ROKU 2012

FILMY PRODUKCJI MINA WETP

Korzystam

MOJE WIERSZE NA MP3

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NOWE ARTYKUŁY

Odwiedzane

POMOC INNYM

Powiązane bloogi

ULUBIONE ARTYKUŁY INNYCH

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:


Darmowe fotoblogi