Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 328 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
STATYSTYKI GOOGLE -
1 313 827

Zdjęcia w galeriach.


Dziecko uzależnione od kasy

czwartek, 29 września 2011 18:36

 

Boję się... Boję pomyśleć do czego może być zdolne dziecko uzależnione od kasy.

 

//

 

 

 

Nasza niepohamowana chęć posiadania czegoś, potrafi w bardzo szybkim tempie przenieść się na nasze własne dzieci.

 

To my sami swoim zachowaniem, komentowaniem różnych sytuacji,  nieświadomie uczymy ich interesowności we wszystkim.

 

Nie raz możemy zaobserwować u nich brak zainteresowania,  pomocy nam przy  np. sprzątaniu, prasowaniu czy wynoszeniu śmieci, ale kiedy zaproponujemy im, że dostaną za to np. 5 złotych, to od razu chętniej coś zrobią.

 

Czy nasze zachowanie wtedy jest właściwe?

 

Czy powinniśmy tak zachęcać ich do zrobienia czegoś?

 

Nie, ale niekiedy jest to pomocne dla nas w uzyskaniu tego, czego od nich oczekujemy.

I niestety z jednej strony osiągamy cel a z drugiej uczymy ich egoizmu.

 

Oczywiście, że zastanawiamy się później jeśli mamy z nimi jakieś problemy wychowawcze, co takiego złego zrobiliśmy w trakcie wychowania swojego dziecka, że jest właśnie takie? Ale nie zauważamy jak mocno nie tylko my, bo i inni wokół nas, zakodowaliśmy mu w głowie, że najważniejsze są w naszym życiu pieniądze i uzyskanie ich za coś!

 

Chociażby przykład przyniesienia wody ze sklepu dla Babci, która za to wynagradza nasze dziecko monetą, można przytoczyć.

 

Czy nasze dziecko jest w stanie odpowiedzieć  jej: „… Nie dziękuję Babciu,  bo ja zrobiłem to z czystej przyjemności, aby Ci pomóc”, czy ono potrafi tak powiedzieć?

 

Czy my rodzice rozmawiamy o tym ze swoimi dziećmi?

 

Ile mamy czasu na takie rozmowy z nimi?

 

Niewiele … właśnie, trudno to zatrzymać, bo i temat jest niełatwy.

 

Ja ostatnio tłumaczyłam swojemu dziecku, że można zdobyć pieniądze ucząc się i pomagając innym też w tej formie, tak, taki miałam na to pomysł,  bo już nie mogłam patrzeć na to, jakie tworzą się pomysły w głowie mojego dziecka, aby zdobyć pieniądze.

  

Jeśli się dobrze przyjrzymy temu, tak niebezpiecznemu zjawisku, zauważymy, że równie dobrze można je zakwalifikować do chorób XXI wieku,  kiedy to uzależnienie od pieniądza ma chyba największą siłę jakichkolwiek uzależnień.

 

U dorosłego człowieka takie uzależnienie  jest czymś oczywistym, nawet koniecznym, aby przeżyć,  ale jeśli dziecko zaczyna się kierować takim właśnie spojrzeniem, bo wszystkie jego działania kierowane są na ten właśnie cel, cel zdobycia w szybki, cwaniacki sposób pieniędzy,  to należało by się mocniej temu przyjrzeć aby zauważyć,  że może to być uzależnienie, które zniekształca jego mechanizm prawidłowego widzenia świata okiem dziecka.

 

Dlaczego niektóre dzieci widzą pieniądze w ten sposób?

 

Tak! To dzięki nam,  bo niestety pieniądz jest jednym z najważniejszych priorytetów w naszym życiu i one to widzą, to on kieruje w dużej mierze  naszymi celami,  to za pieniędzmi wyjeżdżamy z kraju, rozbijamy rodziny, wpadamy w konflikt z prawem,  niszczymy innych 

a najbardziej znaczącym i odbijającym się efektem uzależnienia od pieniądza jest minimalny czas poświęcony swojej rodzinie,  co skutkuje później odpowiednim barkiem wychowania  dzieci.

 

Gonimy za pieniędzmi po trupach, bez wypoczynku, bez zwracania uwagi na swoje zdrowie, bo najważniejsza jest dla nas kasa, nawet jeśli o tym oficjalnie nie mówimy, zapieramy się, że to nie jest najważniejsze,  to i tak ta myśl jest priorytetem w naszej głowie.

Wychowując swoje dzieci czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zamiast wpajać im dobre maniery, odpowiednie zachowania wobec ludzi starszych, właściwe koleżeństwo  i bezinteresowną pomoc innym, wbijamy im do głowy potrzebę pieniądza, silną potrzebę, która w swój czasem niepohamowany sposób robi z nich egoistów, ludzi niekiedy złych, zakłamanych, interesownych.

 

Kto pomoże nam kiedyś w przyszłości,  jeśli w ten sposób wychowujemy swoje dzieci?

 

Czy będą one zdolne do tego aby nam pomóc, jeśli nie będziemy mieli pieniędzy?

 

Czy nasze wartości są prawidłowo przekazywane im, aby zadbać o naszą i ich przyszłość?

 

Wielu z nas przekonało się, że pieniądze określają nam drogi życiowe, zachowania, sposoby porozumiewania się z innymi.

 

Co będziemy mogli zrobić nie mając pieniędzy, jeśli nasze dziecko wychowamy w ten sposób?

 

Czy będziemy zdolni do pomocy przy wychowywaniu swoich wnuków i czy nasze dzieci to będą potrafiły zrozumieć? Oby, bo trzeba pamiętać, że taki  zdeterminowany  człowiek nastawiony na pieniądze nie jest w stanie myśleć we właściwy sposób, jeśli nie nauczono go tego w domu.

Dodatkowo jeśli nie ma tego pohamowania w sobie jest w stanie zrobić wiele w tym kierunku, aby zdobyć pieniądze, niekiedy balansując na krawędzi swojej odpowiedzialności wobec siebie i innych.

 

Czy potrafi go coś przed tym powstrzymać?

 

Tak, chyba jedynie prawo,  ale dobrze by było jeszcze, aby nasze dzieci rozumiały tę różnicę. Aby we właściwy sposób odczytywały nasze rozmowy na ten temat, aby potrafiły się zatrzymać w momencie niebezpieczeństwa.

 

Niestety zagrożenia zmian jakie w świecie zachodzą rozrastają się również w naszym życiu, w wychowaniu i naszych celach.

 

Warto się czasem nad tym zastanowić i póki jeszcze to możliwe dać dobrą lekcję zachowania swoim dzieciom,  aby potrafiły rozróżniać pewne rzeczy i umieć zrobić coś nie za pieniądze a z czystej chęci udzielenia bezinteresownej pomocy innym, bez znaczenia czy jest to im bliska czy nie osoba!

 

 

 

kontakt

minawetp@wp.pl

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (15) | dodaj komentarz

Czy potrafimy się z siebie śmiać ?

środa, 28 września 2011 17:10


Tarkując dzisiaj marchewkę do  mięsa,  które  przypalało mi się na patelni,  zaczęłam sobie przypominać komiczne sceny z naszych polskich seriali takich jak:

„Licencja na wychowanie” oraz „ Przepis na życie”.

 

Ten, kto uważ, że nie posiadamy dobrych polskich seriali komediowych jest w błędzie,  bo ja kiedy tylko przypadkowo natrafiam na któryś  ich odcinek,  nie ma chwili żebym się z czegoś nie śmiała.

 

Nie tylko dlatego, że tak zabawnie zostały w nim pokazane różne sceny z życia, ale również dlatego, że widzę w nich wiele wspólnego z naszym własnym zachowaniem  w domu.


Czy to znaczy że jesteśmy w nich komiczni?

 

Oj tak,  lubimy nimi być nawet, jeśli o tym nie zdajemy sobie sprawy. 

Te filmy, o których wyżej wspomniałam, dokładnie obrazują życie w rodzinie, wielodzietnej rodzinie.

 

Jak wiadomo posiadanie takiej rodziny ma swoje plusy i minusy, czasem łatwe rozmowy stają się trudnymi  lub odwrotnie,  nawet nasze własne dzieci nas wtedy potrafią zaskoczyć  swoimi stwierdzeniami na różne tematy.

  

 

Kto jeszcze jest przed podjęciem decyzji o założeniu rodziny powinien koniecznie obejrzeć najpierw przynajmniej kilka odcinków z tych że serii, na pewno będą pomocne w jego decyzji. :-)
 

 

 

Szkoda, że nie mogę znaleźć więcej urywków „Przepisu na życie”, chętnie bym pooglądała sobie je tutaj, kiedy by mi było smutno. Potrafia poprawić doskonale nastrój.

 

A tak serio, warto umieć się śmiać z siebie samego,  wtedy nawet nasze smutki znajdują swoją równowagę w pełnym czasem zatroskania życiu.

 

 

kontakt

minawetp@wp.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Czy płacz może nam pomóc czy raczej zaszkodzić?

wtorek, 27 września 2011 15:24

 

 

 

Czy gdy płaczemy ważne jest dla nas, to co pomyślą inni?


 

Dziś stykając się mocno ze swoimi emocjami, postanowiłam napisać o łzach, łzach, które czasem widzimy u innych albo sami czujemy je w swoim sercu i na swojej twarzy.

 

Z reguły przeżywając coś mocno nie zastanawiamy się nad tym, jaki będzie skutek tych naszych łez, bo nie zawsze jest  to dobrze odbierane  przez otoczenie, dlatego wielu z nas robi wszystko, aby takie swoje słabości  nie były zauważalne, wyczuwalne.

Dlaczego?

 

Coraz częściej społeczeństwo w pewnych swoich grupach odrzuca od siebie takich ludzi, bo takim właśnie zachowaniem pokazują oni, że są słabi, bezbronni, że łatwo ich urazić, tym samym nie są w stanie poradzić sobie z różnymi trudnościami.

 

Wielu z nas nawet wychowując swoje dzieci zapomina jak to ważne, aby taka wrażliwość wykształcała się w takim małym człowieku we właściwy sposób.

 

 

Nie raz mówimy swojemu dziecku: - "...Nie płacz, bo ktoś zobaczy i będzie się z ciebie śmiał...",  ale przecież tak naprawdę te nasze zachowania, ta nasza bezsilność, smutek, żal, szczęście  to one  są najbardziej zauważalnymi, wartościowymi  zjawiskami,  które można odczytać patrząc na naszą twarz i to one z nas ludzi tworzą osoby wrażliwe.

Wrażliwe na piękno, na krzywdę, na pomoc innym

 

  Nasz system obronny walczy z trzęsącymi się w nas emocjami,  ale kiedy popłaczemy sobie dość silnie, przeważnie odczuwamy  ulgę,  wyciszenie, uspokojenie, pozbycie się tych złych fal, które w nas płynęły i nas dobijały. 

 

Dlaczego wielu z nas ucieka od tej wrażliwości bojąc się odtrącenia? Przecież wrażliwość to piękno, ono nas uszlachetnia.

Uciekając  przed wrażliwością rozrysowujemy w swoim wnętrzu i na swojej twarzy te mocne i twarde strony ludzkich osobowości,  nie którym z nas się to udaje i są uważani w swoim otoczeniu za ludzi bezwzględnych, takich co to nie boją się ranić innych.

Czy tak łatwiej jest im żyć?

 

Wydaje mi się, że kiedy człowiek zostaje sam, z bagażem tych złych myśli, jedyną najfajniejszą rzeczą wtedy może stać się myśl o tym, co dobrego zrobił w swoim życiu i czy nie zranił przypadkowo zbyt wielu ludzi, którzy sobie na to nie zasłużyli.

 

Czy płacz pomaga nam w życiu?

 

Nie ulega wątpliwości, że łzy mogą pomóc nam w przeżywaniu trudnych chwil, nadać pełniejszy obraz naszemu wzruszeniu, wywołać  współczucie i chęć udzielenia pomocy.

 

Najważniejsze, aby nie zastanawiać się nad tym,  aby kierować się swoim odczuciem, tą niepohamowaną  potrzebą, bo niejednokrotnie wielu z nas zapomina o tak cudownym , wspaniałym darze jakim jest wrażliwość, współczucie, bliskość, odnajdywanie wspólnych cech właśnie w takich momentach,  kiedy to można pomóc w tym bólu innym, uśmierzyć choć trochę go a przede wszystkim pokazać, że się go rozumie.

 

Nie oddalajmy się o tego, nawet jeśli świat nas zmienia,  bo kiedy my sami będziemy potrzebować pomocy, wsparcia pozostanie nam pusty pokój  i okno przez, które zobaczymy tylko obojętnych ludzi przesuwających się po ulicach i zostaniemy sami,  nikt nie zauważy, że cierpimy.

 

Nie wstydźmy się płaczu, czasami jest on też wskazany właśnie na oczyszczenie w ten sposób organizmu.

 

Niech bezlitosne metody pracy, tego w nas nigdy nie zmienią.

 

 

A teraz chętnie poćwiczę swoją i innych wrażliwość, na tych jakże pięknych utworach, które na pewno w wielu z nas wywołają takie a nie inne emocje i przypominają nam o wzruszeniach.


 

 

 

 

 

 

 

Ciekawe dlaczego właśnie te piosenki  Varius Manx wykorzystałam dziś w swoim artykule?

 

 

I na zakończenie, kolejny utwór tego zespołu, chyba na dobicie, bo kolejna piękna nuta zalewająca myśli. :)

 

( plik został usunięty z you tube)

 

 

kontakt

minawetp@wp.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

NIE STRZELAJ, POWSTRZYMAJ SIĘ !!!

sobota, 17 września 2011 17:36

 

Człowieczeństwo to zagadka, ile różnych twarzy, tyle różnych myśli i zachowań.

 

Czy nasze zachowanie buduje się w prawidłowy sposób?

 

Jedni lubią prawić często komplementy, być sympatyczni od tak z czystej swojej woli,  bo są ciepłymi, dobrymi ludźmi a  inni wręcz odwrotnie, ich pasją jest dokopanie komuś kto czuje się zbyt pewny i  szczęśliwy.

 

Bój się człowieku kogoś takiego jeśli jesteś od niego w czymś lepszy, bogatszy, przystojniejszy bądź ciekawszy, jego zazdrość, duma i chęć zrobienia tobie na złość jest wtedy tak silna, że trudno go przed tym pohamować.

 

 

Doszukując się najdrobniejszych,  nieistotnych dla nas błędów będzie to nam podkreślał nawet kilka razy, aby tylko wszyscy mogli to zauważyć i uznać że on sam jest człowiekiem bardzo spostrzegawczym i dokładnym.   

 

 

Sama ostatnio mogłam przekonać się na własnej skórze jak to trzeba mieć silną wolę i utrzymać spokój mocno w sobie aby nie odpowiedzieć  złością na złość. 

 

Naprawdę czasem jest to trudne, trzeba mieć w sobie wiele siły aby nie dać się wmanewrować w jakiś taki konflikt, bo z głupotą najlepiej nie dyskutować i tak nas tacy ludzie nie zrozumieją, i  tak będą myśleć  po swojemu a nawet dobre,  trafne argumenty będą przelatywać im tylko obok głowy,  jak ptaki z jednego końca na drugi.

I pomyśleć że dziwimy się politykom jak to oni potrafią umilić jeden drugiemu życie, wynaleźć błędy, ośmieszyć , podważyć decyzje a sami w zwykłym życiu zachowujemy się bardzo podobnie.

 

 

Ilu z nas potrafi przezwyciężyć to w sobie aby nie dokopać drugiemu?

 

Chociażby wspomieć można tu o zapiskach Pana Janusza Palikota w swojej, jakże mocno krytykowanej książce "Kulisy Platformy".

Pan Palikot nadzwyczajna, nieodgadniona postać polityczna, wielki kreator dowcipu, rozrywki podpartyjnej, pisarz jak się okazuje ostatnio lubi plotki.

Ale żeby tego było mało w swój niesamowity pełen kreatywnego myślenia sposób opisał życie naszych polityków z taką dokładnością,  że aż strach pomyślec co wpadnie mu następnym razem do głowy.

Jego odważne domysły opisane w tej książce nie tylko stanowią  śmieszną pożywkę dla czytających bo wiadomo jaki mamy stosunek do polityków, ale również dość w specyficzny sposób obrażają innych. 

Napisałabym więcej, ale się powstrzymam,  bo właśnie o tym ten artykuł, o powstrzymywaniu się.

 

I skąd to się u niego bierze? Ma tak duże poczucie humoru? Czy zwyczajnie lubi robić szum wokół siebie i sprawiać tym samy przykrość innym?

Szum szumem,  każdemu w demokratycznym, wolnym  Państwie wolno wiele,  niech  to robi  skoro chce i mu to sprawia przyjemność, nie wszyscy muszą  go oglądać, słuchać i czytać,  ale jeśli ktoś sprawia tym samy innym przykrość i ich próbuje w ten sposób ośmieszyć, poniekąd nawet w jakiś sposób  zniszczyć,  to już przestaje być to zabawne a wręcz przeciwnie należało by wtedy już koniecznie takiemu człowiekowi uzmysłowić, jak mocno zboczył na daleko odsunięty od społeczeństwa tor.

 

Nie próbujmy oceniać ludzi,  którzy robią coś dobrego mimo iż ich kwalifikacje i predyspozycje nie w pełni są do tego dostosowane, bo nie to jest ważne jeśli ich cel i przekaz jest szlachetny. Próbujmy bardziej zająć się tym, co budzi wstręt i niszczy innych, to główie nad tym powinniśmy się skupić i temu przeciwdziałać. To jest ważne.

 

I tym ostatnim zdaniem apeluje do takich właśnie ludzi,  którzy nie potrafią się powstrzymać od złośliwych uwag,  niech swoją energię wykorzystają na naprawienie czegoś co plami ten piękny obraz człowieczeństwa i  jego wartościowych zasad.

 

A ponieważ wybory tuż, tuż, niech ten artykuł wzbudzi w nas pewne przemyślenia i da ważną wskazówkę na co zwrócić uwagę w debatach przedwyborczych. Na pewno będzie to pomocne w wyborze jak to się już przyjęło tego "lepszego zła".

 

kontakt

minawetp@wp.pl

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Pisk Treści Lato 2011

środa, 14 września 2011 17:21

 

Kontakt

minawetp@wp.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  3 475 818  

O moim bloogu

Zbyt dużo, by pisać! :-) Zbyt mało, by dokładnie określić ;-) Choć jedno Wam powiem. Moje artykuły, prace, szkice, projekty, filmiki powstają pod wpływem różnych myśli i są kolejnym doświadczeniem...

więcej...

Zbyt dużo, by pisać! :-) Zbyt mało, by dokładnie określić ;-) Choć jedno Wam powiem. Moje artykuły, prace, szkice, projekty, filmiki powstają pod wpływem różnych myśli i są kolejnym doświadczeniem mojego życia. Wszystkie są pewnym przekazem mnie samej, albo powstały by po prostu istnieć! Do wpisów serdecznie zapraszam.

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 3475818

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

...TWÓRCZE OPOWIADANIA

...ZBIORY TWORÓW MOJEGO AUTORSTWA

AUDIOBOOKI MINA WETP

BLOG KONKURS

BLOG ROKU 2012

FILMY PRODUKCJI MINA WETP

Korzystam

MOJE WIERSZE NA MP3

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NOWE ARTYKUŁY

Odwiedzane

POMOC INNYM

Powiązane bloogi

ULUBIONE ARTYKUŁY INNYCH

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:


Darmowe fotoblogi